Zatrudnienie poza granicami kraju kojarzy nam się przede wszystkim ze znacznie wyższymi zarobkami na analogicznych dla polskich stanowiskach. Nie ma wątpliwości, że wyjazd za pracą to olbrzymie wyzwanie, szczególnie, kiedy musimy opuścić bliskich. Dla wielu jednak to jedyna szansa na lepsze życie, lepsze zarobki i znaczne poszerzenie możliwości zawodowych. Co warto wiedzieć o podjęciu pracy poza granicami Polski?
Dlaczego decydujemy się na pracę za granicą?
Od wielu lat odnotowuje się stały odpływ pracowników z Polski. Jeszcze do niedawna sądzono, że są to przede wszystkim pracownicy sezonowi, którzy wyjeżdżają za granicę na kilka miesięcy i wracają. Dzisiaj wiemy, że do krajów UE wyjeżdżają również specjaliści i osoby wysoko wykształcone z zamiarem osiedlenia się poza granicami kraju, rozpoczęcia nowego życia i podjęcia stałej pracy. Wśród najczęściej podawanych powodów do emigracji zarobkowej jest niemożność zarobkowania w Polsce na tyle, aby utrzymać siebie i rodzinę. Wiele osób decyduje się na wyjazd również dlatego, że w Polsce nie ma możliwości rozwijania swojej kariery – zagraniczne firmy oferują im nie tylko szkolenia i kursy, ale również możliwość awansu. Wśród najczęściej wybieranych kierunków wyjazdy wymienia się Niemcy. Względna bliskość oraz duża ilość rodaków sprawia, że miejsce to wydaje się być dobrym miejscem do życia.
O czym pamiętać pracując w Niemczech?
Decydując się na legalne zatrudnienie w Niemczech przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby terminowo rozliczać się z fiskusem. O tym, jak rozliczyć dochody z Niemiec dowiemy się dzięki biurom podatkowym specjalizującym się w pracy międzynarodowej. Rozliczenie podatku za pracę w Niemczech nie jest trudne, warto pamiętać jednak o tym, aby zrobić to terminowo. Warto również pamiętać o możliwości odzyskania nadpłaconego podatku za pracę za granicą.
Comments are closed.