Wiele osób zamieszkujących wciąż na polskich blokowiskach marzy o posiadaniu w domu kominka, który radośnie strzelałbym płomieniami i tworzył w mieszkaniu romantyczny nastrój. To marzenie niestety nie jest osiągalne w przypadku tradycyjne kominka, który byłby zasilany paliwem drewnianym czy węglowym, ale jak najbardziej jest możliwe jeśli sięgnie się po popularne, ekologiczne alternatywy!

Kominek w blokowisku – jakie są możliwości?

Przepisy prawa budowlanego i spółdzielczego, a także zasady przeciwpożarowe jasno regulują dzisiaj możliwości posiadania w domu kominka. Na instalację tradycyjną mogą sobie pozwolić praktycznie wyłącznie osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych i wolnostojących, ale nie mieszkańcy wielkich blokowisk, które nie mają warunków wentylacyjnych do założenia takiej instalacji. Osoby te mają za to szereg innych możliwości. W Warszawie mogą to być opisywane np. na stronie producenta kominków: https://just-home.com.pl/kominki-warszawa/, systemy biokominkowe czy elektryczne.

Biokominki mogą być zakładane w mieszkaniach w bloku w oparciu o autonomiczną instalację wewnątrz, albo jej połączenie z tarasem czy balkonem, o ile mieszkanie taki balkon posiada. Zasilane są one specjalnym biopaliwem, które sprawia, że nie jest konieczna do ich obsługi i użytkowania instalacja wyciągu kominowego ani przeznaczanie ogromnych środków na specjalistyczną zabudowę. Bardzo ciekawą możliwością, która w zasadzie rozwiązuje większość problemów i wyzwań przy obsłudze kominka, jest także instalacja całkowicie elektryczna. Kominki elektryczne nie wymagają żadnego opału, nie zanieczyszczają środowiska, nie trzeba do nich dorzucać drewna, ani węgla. Wystarczy założyć odpowiedni system, czyli obudowę i instalację elektryczną, która wizualnie do złudzenia przypomina prawdziwy kominek, a później uruchomić całość pilotem i w tej samej sekundzie cieszyć się widokiem płomieni. Tu o kwestie techniczne również zupełnie nie trzeba się martwić, a kominek może być zainstalowany w każdym rodzaju nieruchomości.

Wybór kominka do stylu mieszkania

Przed decyzją o tym, czy do mieszkania w blokowisku wolimy biokominki czy kominek całkowicie elektryczny, warto zasięgnąć porady specjalisty, który przybliży nam zalety każdego z tych rozwiązań. O wskazówki można pytać lokalnych producentów kominków np. dla mazowieckiego: https://just-home.com.pl, lub szukać merytorycznego wsparcia w poradnikach internetowych z zakresu kominków w blokowiskach. Warto pamiętać, że wybierając styl i wygląd kominka, należy go dopasować do aranżacji własnego mieszkania. Spójność wyglądu kominka ze stylem, w jakim urządziliśmy wnętrze może tu zadecydować o jego nastroju, klimacie i przyjemnym podziwianiu całości. Do wnętrz stricte nowoczesnych czy industrialnych, jeśli chodzi o aranżację można dobrać pasujące go tego klimaty obudowy kominków, lub zamówić się na specjalne zamówienie. Kominki elektryczne projektuje się dzisiaj zarówno w wersjach uniwersalnych, jak i ściśle dopasowanych do potrzeb konkretnego klienta i jego mieszkania.

Comments are closed.