Rozszerzone naczynka, tzw. pajączki to częsty defekt towarzyszący wrażliwej cerze. Sprawdź, jak działa laserowe usuwanie naczynek.

Jak się pozbyć czerwonych „pajączków” z twarzy? Odpowiedzią jest laserowe usuwanie naczynek

Cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, przy użyciu specjalistycznych dermokosmetyków. Jednak powstałe już zmiany naczyniowe nie znikną za sprawą nawet najlepszej pielęgnacji. Aby je usunąć, warto zwrócić się o pomoc do lekarza medycyny estetycznej. Zabiegiem, który przynosi spektakularne efekty, jest laserowe usuwanie naczynek.

Rozszerzone naczynka i zaczerwienienia na twarzy – przyczyny

Rozszerzone naczynka – potocznie nazywane pajączkami, a fachowo teleangiektazjami – to trwale rozszerzone naczynia włosowate zlokalizowane tuż pod skórą, przez co są bardzo widoczne i dla wielu osób stanowią poważny defekt estetyczny. Na występowanie rozszerzonych naczynek szczególnie narażona jest skóra wrażliwa i cienka.

Czynniki, które przyczyniają się do powstawania rozszerzonych naczynek:

 • zaburzenia hormonalne,
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
 • zaburzenia układu krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • predyspozycje genetyczne,
 • przesadna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
 • długie i gorące kąpiele,
 • korzystanie z solarium i sauny,
 • używki – palenie papierosów, picie alkoholu w nadmiernych ilościach,
 • długotrwałe zażywanie niektórych leków, np. glikokortykosteroidów, niesterydowych leków przeciwzapalnych,
 • częste spożywanie gorących i ostrych potraw,
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry, np. stosowanie preparatów zawierających alkohol etylowy, barwniki, olejki eteryczne, mentol, substancje rozgrzewające.

Laserowe usuwanie naczynek – jak działa i czy jest naprawdę skuteczne?

Specjaliści medycyny estetycznej posługują się różnymi laserami na naczynka, m.in. nieablacyjnym laserem frakcyjnym Alma Harmony DYE–VL PRO. Jest to wielofunkcyjne i bardzo precyzyjne urządzenie, które w Klinice Miracki w Katowicach stosowane jest do usuwania naczynek na twarzy, a także do redukcji rumienia i przebarwień oraz odmładzania twarzy. Alma Harmony DYE–VL PRO wykorzystuje wąskopasmowe, pulsacyjne źródło światła IPL. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii, którą można zastosować w celu usuwania zmian naczyniowych i przebarwień skóry.

Lekarz przesuwa głowicę DYE-VL PRO w miejscu zabiegowym – może to być zarówno cały obszar twarzy czy szyi, jak i wybrany fragment, na którym widoczne są pajączki. W trakcie procedury obszar chłodzony jest specjalnym aplikatorem, co podnosi komfort zabiegu. Energia kumuluje się w uszkodzonym naczyniu krwionośnym i dochodzi do jego termicznego uszkodzenia. W następstwie czego zostaje ono usunięte z organizmu. Mała plamka zabiegowa o wielkości 1 cm2 umożliwia precyzyjne dotarcie do problemu nawet w trudno dostępnych miejscach, np. przy skrzydełkach nosa. Procedura nie powoduje uszkodzenia naskórka, dlatego powrót do codziennych aktywności możliwy jest niemal od razu.

Optymalne efekty przynosi zwykle seria około 3 zabiegów laserowego usuwania naczynek, jednak ostateczną decyzję na temat liczby i częstotliwości sesji podejmuje lekarz podczas konsultacji z pacjentem.

Jak pielęgnować skórę, aby wzmocnić naczynka?

Laserowe usuwanie naczynek przynosi trwałe efekty, ale nie daje pewności, że za jakiś czas nie powstaną kolejne zaczerwienienia, zwłaszcza jeśli skóra ma do nich predyspozycje. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową pielęgnację cery naczynkowej i unikanie czynników, które mogą przyczynić się do powstawania „pajączków”. Aby jak najdłużej cieszyć się efektem laserowego zamykania naczynek, należy stosować się do zaleceń lekarza, prowadzić zdrowy tryb życia i unikać nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Osoby mające skłonności do pękania naczynek powinny również unikać gwałtownych zmian temperatur.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

Comments are closed.