Lampy na elewację mogą nie tylko zapewnić większe bezpieczeństwo, ale również nadać jej atrakcyjny wygląd. W sklepach czeka szeroka gama artykułów oświetleniowych. Co wybrać na ściany zewnętrzne domu? Podpowiadamy!

Lampy na elewację domu

Elewacja domu jest jego wizytówką. Aby wyglądała jeszcze ładniej, a przy tym pełniła funkcję praktyczną, można zaopatrzyć ją w odpowiednie oświetlenie zewnętrzne.

Właściwie dobrane oświetlenie dla domu przeznaczone do montażu na ścianach zewnętrznych może podnieść poziom bezpieczeństwa domowników – oświetla podjazd, ścieżki, podwórko. Gdy zostanie wyposażone w czujniki ruchu, może także uruchamiać się automatycznie. Lampy mogą również wykorzystywać czujniki zmierzchowe – wtedy włączają się same, gdy zapadnie ciemność, a następnie wyłączają o poranku.

Aby korzystanie z oświetlenia elewacyjnego nie było związane z wysokimi kosztami, warto zdecydować się na oświetlenie LED. Diody ledowe są energooszczędne i wytrzymałe. Dzięki temu nie jest drogie w eksploatacji i może służyć na lata.

Oświetlenie elewacji – rodzaje lamp

Przy projektowaniu oświetlenia dla domu do wyboru jest wiele typów lamp, które można dopasować do miejsca ich montażu oraz do stylu architektonicznego.

Najpopularniejsze rodzaje lamp na elewację domu:

  • kinkiety zewnętrzne – montowane na ścianach, dostępne w wielu wariantach, na przykład z formie dekoracyjnych lampionów lub prostych, kubistycznych lamp, mogą kierować snop światła w dół, górę lub jednocześnie w dół i górę,
  • reflektory – z opcją regulacji kąta padania światła, aby uzyskać optymalny poziom oświetlenia na większych przestrzeniach, na przykład całym podwórku,
  • oprawy liniowe – sprawdzają się przy oświetlaniu długich i wysokich elewacji,
  • oprawy schodowe – dedykowane do montażu przy schodach, umieszczane powyżej stopni.

Klasyczne i nowoczesne oświetlenie elewacji

Lampy elewacyjne oferowane są w wielu wariantach do wyboru nie tylko pod kątem typu, ale również wyglądu. Można podzielić je na dwie kategorie – klasyczne i nowoczesne oświetlenie dla domu, aby dopasować je do jego architektury.

Klasyczne lampy podkreślą wygląd domów o tradycyjnym wyglądzie. W tej roli doskonale sprawdzą się kinkiety wiszące w kształcie lampionów z dekoracyjnym przeszkleniem.

Z kolei nowoczesne przestrzenie najlepiej będą wyglądały z prostymi, minimalistycznymi lampami. Kinkiety o geometrycznych formach podkreślą wygląd współczesnego budynku. Dominują kolory jak czarny, szary, biały, ale również popularne są lampy wykończone chromowaną i szczotkowaną stalą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Comments are closed.