Chcąc odnowić ubezpieczenie OC, niejednokrotnie zastanawiamy się, czy możliwe jest zmniejszenie ceny polisy. Warto wiedzieć, że wysokość składki nie jest taka sama dla wszystkich i wynika to z różnych aspektów. Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Czy musimy je wykupić?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC to jedyne, obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każdy posiadacz pojazdów mechanicznych w Polsce. Polisa uprawnia do legalnego poruszania się po pilskich drogach. Zadaniem polisy OC jest ochrona interesów innych użytkowników drogi. W praktyce oznacza to, że kiedy właściciel polisy stanie się sprawcą wypadku lub kolizji, to właśnie jego polisa pokryje ewentualne szkody i koszty leczenia osób poszkodowanych (do pewnej kwoty). Brak ubezpieczenia OC sprawia, że wszelkie szkody wyrządzone na drodze trzeba pokryć z własnej kieszeni. Polisa OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej. Jej brak naraża na wysokie mandaty. Ubezpieczenie OC kupowane jest na okres roku – przed upłynięciem ważności polisy warto zadbać o to, by zakupić nowe ubezpieczenie OC. Nawet jeden dzień bez ważnej polisy naraża właściciela samochodu na kary!

Ubezpieczenie OC – od czego zależy wysokość składki?

Ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny składki. Wysokość składki zależy od wielu czynników – mówią specjaliści. Podstawą w wyliczeniach jest oczywiście wiek samochodu, pojemność silnika, ale też wiek posiadacza oraz zebrane zniżki, które mogą znacząco obniżyć koszt ubezpieczenia. W przypadku młodych kierowców, wysokość składki może zaskoczyć – wynika to z oceny ryzyka oraz faktu, że to właśnie młodzi kierowcy są uczestnikami największej liczby wypadków i kolizji. Aby zmniejszyć koszt OC dla młodego kierowcy może być on wpisany jako współwłaściciel samochodu, który należy do bardziej doświadczonego kierowcy.

 

 

Comments are closed.