Jazda na rowerze jest niezwykle polecana dzieciom nie tylko ze względu na to, że zapewnia odpowiednią porcję ruchu. Pozwala także ćwiczyć zmysł równowagi, odstresowuje i dostarcza wiele radości. Dlatego jedną z pierwszych umiejętności po tym, jak maluch nauczy się dobrze chodzić jest oswajanie go z rowerem.

O czym należy pamiętać?

Rodzice wiele czasu poświęcają na zakup odpowiedniego roweru i nieraz są w stanie naprawdę dużo zainwestować w bezpieczny sprzęt. Tak samo, a nawet z jeszcze większą starannością należy potraktować wybór kasku rowerowego. Dlaczego to tak ważne? Upadek z roweru wiąże się nie tylko z bolesnymi konsekwencjami odczuwalnymi od razu. Urazy głowy mogą dawać swoje konsekwencje nawet po wielu miesiącach.

Z tego względu nie należy dopuścić do tego, by maluch, bez względu na wiek, poruszał się na rowerze bez ochrony. Kaski rowerowe są na szczęście dostępne w tak wielu wzorach i kolorach, że można z ich zakupu uczynić atrakcję dla dziecka. Oczywiście dorośli powinni brać pod uwagę także inne parametry, ważne z punktu widzenia ochrony głowy.

Wybieramy kaski rowerowe dla dzieci

Przede wszystkim nie należy oszczędzać na jakości. Konieczne jest sprawdzenie, czy kask rowerowy posiada certyfikat bezpieczeństwa i jest odpowiednio atestowany. Dzięki temu wiadomo będzie, że został przetestowany i dobrze spełni swoje zadanie. Kask powinien być dobrze dopasowany do głowy. Na przykład zbyt duży nie będzie odpowiednio amortyzował siły uderzenia podczas upadku, ale także może zasłaniać pole widzenia. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Za mały kas będzie uciskać malucha, co może być nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne w skutkach, jeżeli dziecko w końcu zdecyduje się go zdjąć, ponieważ będzie je bolała głowa. Najlepiej postawić na kas rowerowy z perforacjami, by podczas jazdy w upały głowa malucha się nie pociła.

Co zrobić, jeżeli dziecko nie chce nosić kasku?

Nie wolno w żadnym wypadku pozwalać na jazdę bez niego. Z maluchem można po prostu umówić się, wybierze sobie ulubiony kolor czy też wzór z nadrukiem ukochanego bohatera z bajki. To na pewno sprawi, że kas będzie nakładany z większą ochotą. Oczywiście należy także ustalić z dzieckiem, że nie wsiadamy na rower bez kasku.

Starszemu dziecku można śmiało tłumaczyć, dlaczego kask jest taki niezbędny. Powinno mieć świadomość, co grozi mu bez takiego zabezpieczenia. Oczywiście nie chodzi o to, by straszyć swoją pociechę, ale potraktować ją poważnie i z zaufaniem. Wtedy na pewno będzie nosić kask o wiele chętniej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sprawdzone kaski rowerowe.

Comments are closed.